O meteostanici

Byl jednou jeden kopeček, na kopečku domeček, na domečku kamera, teploměr a wifi anténa. Z domečku se tak stala malá meteostanice.

Kamerka je levná USB webkamera Canyon WCAM 820. Umí rozlišení až 2 Mpix (1600x1200px) a to nikoliv interpolované, ale fyzické. Snímky jsou v tomto rozlišení pěkně ostré, ovšem cca 0,5MB velké, což se celkem zbytečné. Kamerka má 2 vady: 1) v jiném rozlišení než 1600x1200, případně čtvrtečním 800x600 velmi vytěžuje procesor (P4 2,4GHz) a 2) i v těchto rozlišeních vytěžuje procesor na 40%. Dvě kamery tak dávají procesoru pěknou sodu. Jinak mají ale super obraz.

Samo-domo kryt Canyon WCAM820

Meteokamera sleduje hlavně nebe. Aby byly vidět mraky a nebyly přepálené, je na krytu kamery přichycen šedý neutrální přechodový filtr ze systému Cokin. Ten mírně ztmavuje oblohu a tím pádem jsou mraky vidět.

Kamera je zabalena v polystyrenovém krytu. Sama celkem slušně topí a díky polystyrenu by neměla v zimě zamrznout.

Teploměr je z eBaye pořízený USB teploměr TEMPer s rozsahem -40 až 120°C. Dodávaný software je zcela na nic, proto jsem zkoušel programy ThermoHID a UTAC. ThermoHID umí až tři teploměry (což je výhoda, protože mám dva), ale zase je celkem nestabilní a neumí generovat soubory dle mého gusta (aktuální teplotu tak, aby šla jednodušše vkládat do snímku). UTAC je jednodušší. Tváří se, že také umí číst z více teploměrů, ale fakticky čte jen z toho prvně připojeného k PC. Výhodou je dostupný zdrojový kód. Díky tomu jsem UTAC upravil a generuje mi soubory dle mého gusta. Druhé čidlo bohužel stále nepodporuje, tak zdatný v MS C# nejsem. Program občas spadne, tipnul bych si, že za to může vytížení procesoru kamerama.

USB TEMPer USB TEMPer

Samotný teploměr je umístěn v piksličce od nějakých vitamínů a visí na držáku anténu ve výšce cca 7 metrů. Nadmořská výška domu je 580 metrů. Průměr piksličky je něco okolo 4cm, výška si 10cm. Ve víčku je udělaná dírka na USB kabel, který je tam přisilikonovaný. Sundá se víčko, připojí teploměr a našroubováním se dá do dózy. Dóza má fungovat jako solární kryt, aby teploměr neovlivňovalo svítící slunce. Dóza má dole díru a nahoře 4 dirky na odvětrávání. Samo to ale nefunguje, dóza, i když je bílá, tak se sluncem ohřívá. I dal jsem zespoda na dózu 4cm 12V PC větrák, který je přepojený na počítačových 5V. Díky tomu neofukuje tolik čidlo a přesto dózu větrá. I tak se ale chystám dózu ještě odstínit miskou pod květináč, případně udělat radiační kryt komplet z misek pod květináč, jak je popsáno na diskusních forech.

Teploměr není kalibrovaný, přesto ukazuje teplotu celkem přesně. Ukazovaný počet desetinných míst jsem v programu snížil ze čtyř na jedno.

Od 8.1.2013 stanice měří i aktuální vlhkost a rosný bod, díky výměně USB teploměru za USB TemperHUM - teploměr a vlhkoměr v jednom. S pomocí jednoho Holanďana jsem implementoval kód pro čtení tohoto vlhkoměru, UTAC částečně překopal a je to. Bohužel, nestabilita zůstala. Zcela náhodně a nepravidelně program běží někdy 3 dny, někdy 3 hodiny a nevím proč.

Od cca půlky února 2014 zkušebně a od 1.3.2014 naostro měříme i tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře a to díky koupi USB barometru, taktéž s teploměrem. Asi 3 týdny jsem předělával ovládací program, tentokrát v Delphi, k obrazu svému. Nejprve jsem program i barometr testoval na mém PC doma, Někdy v půlce února běžel paralelně s vlhkoměrem na Pozorce, nejdřív pár dní inkognito, později jsem informace z něj přidal do snímku z webkamery. 28.2. večer jsem odpojil vlhkoměr a nechal jen barometr. Na vlhkoměr udělám ovládací program taktéž v Delphi, patrně překopáním původního programu k barometru. Ovládací program k barometru je zatím poměrně stabilní, stále čte/ukládá/posílá data, i když třeba po pár dnech běhu při pokusu vstoupit do menu ohlásí jakousi chybu. Ale jinak běží a to je pro mě podstatné.

Aktualita z roku 2017: chystám se meteostanici předělat na mikropočítač Raspberry Pi a kameru od Hikvision. Komponenty už mám, stanice je naprogramovaná, teď už ji jen namontovat+ tu kameru.