Byl jednou jeden kopeček, na kopečku domeček, na domečku kamera, teploměr a a počítač. Z domečku se tak stala malá meteostanice. Meteostanice běží už od konce prosince 2010 a to nonstop! Woow! Od začátku běží meteostanice na PC, ke kterému byla připojena USB kamera Canyon WCAM820. Camera má fyzické rozlišení až 2 Mpix (1600x1200px) a celkem pěkný obraz. Nejprve byla pod podbitím střechy v samodomo krytu, později v profesionálním krytu na bezpečnostní kamery na anténním stožáru.
![]() ![]() Jako senzory jsem od začátku používal různé na USB: TEMPer, TEMPERhum a Barostick. Čidla se postupně měnila, jak odcházela, též ovládací SW hlavně u čínských čidel TEMPer a TEMPERhum stál za prd, protože běžel v runtimu C# - špatná stabilita a náročnost programu. Časem jsem pořídil za asi 1000,-Kč čidlo Barostick se senzorem BMP085, který umí měřit teplotu a tlak. Dostal jsem k němu i zdroják a tak jsem si program upravil k obrazu svému a znovu zkompiloval v Delphi. Díky kompilovanému programu je stabilita parádní. Časem i toto čidlo odešlo, ale koupil jsem stejné. A to okolo konce roku 2020 začalo zlobit také. Problém byl stále stejný-zřejmě okolo USB konektoru, byť zaizolovanému vulkanizační páskou zateklo a na neprofesionálně vyrobeném tišťáku uhnili vodivé cesty. Čidlo se povedlo spasit (propájení cest), též jsem sehnal zdrojový kód do mikrokontroléru a rozpis součástek a návrh PCB. Nechal jsem v JLCPCB vyrobit nové tišťáky a objednal mikrokontrolér, že si vyrobím nové čidlo do zásoby. Mezitím je ale problém sehnat samotný senzor BMP085 nebo BMP180.
![]() ![]() Data jsem celou dobu odesílal do Weather Underground. Až do roku 2021. Někdy v roce 2019 nebo 2020 provozovatel Weather Underground změnil API a podmínky a data zaslaná na server už nešlo stahovat a zpracovávat zpět. Což jsem využíval na roční grafy. Jako PC běží nějaké celkem slušné Pentium s Windows XP (stačí). Snímky z webkamery posílá program Tincam. Někdy od roku 2017 jsem začal vyrábět meteostanici postavenou na Raspberry PI model 2B a bezpečnostní kameře Hikvision (DS-2CD2312I). Tak, jak bylo na baráku pořád co dělat, zprovoznění se pořád odkládalo. Už to vypadalo na spuštění, ale původně zamýšlené čidlo BME280 nějak kecalo na vlhkosti, tak jsem to odložil. Problémy s čidlem Barostick v prosinci 2020 mě donutily začít se Raspberry věnovat znovu. Navíc jsem k PC dal měřič spotřeby (Sonoff POW R2), který ukazuje odběr 65W, což měsíčně dělá cca 50kWh (=cca 250Kč). Nic moc... Mezitím jsem ale zapomněl všechna hesla do už nainstalovaného systému, takže nová instalace, naštěstí jen instalace Raspbianu, program v Pythonu zůstal zálohovaný na disku v PC. A tak jsem se tomu věnoval na jaře 2021, až to vypadá, že je hotovo. Celý systém se skládá z krabičky s Raspberry PI model 2B. Napájen je pomocí POE802.3af (tedy po síťovém kabelu). Ke krabičce je připojen radiační štít vytištěný na 3D tiskárně, ve kterém jsou čidla BME280 (teplota, *tlak, *vlhkost) a SHT3x (*teplota, vlhkost) (hvězdičky značí, která hodnota se z toho čidla používá). Raspberry si po síti bere obraz z bezpečnostní IP kamery DAHUA IPC-HDW2431TM-AS s objektivem 2.8mm. Jedná se o starlight kameru - vysoce citlivou na světlo, v noci jdou vidět hvězdy. Nasazení této kamery přineslo obrovský skok v kvalitě obrazu: jednak je obraz perfektně ostrý, jednak v noci tam, kde USB kamera ukazovala tmu, Dahua ukazuje spoustu detailů. A spotřeba? Podle POE switche si Raspberry bere 2,5W a Dahua 2W (má vypnutý přísvit).
![]() ![]()
|