O meteostanici

Byl jednou jeden kopeček, na kopečku domeček, na domečku kamera, teploměr a a počítač. Z domečku se tak stala malá meteostanice.

Meteostanice běží už od konce prosince 2010 a to nonstop! Woow! Od začátku běží meteostanice na PC, ke kterému byla připojena USB kamera Canyon WCAM820. Camera má fyzické rozlišení až 2 Mpix (1600x1200px) a celkem pěkný obraz. Nejprve byla pod podbitím střechy v samodomo krytu, později v profesionálním krytu na bezpečnostní kamery na anténním stožáru.

Samo-domo kryt Canyon WCAM820

Jako senzory jsem od začátku používal různé na USB: TEMPer, TEMPERhum a Barostick. Čidla se postupně měnila, jak odcházela, též ovládací SW hlavně u čínských čidel TEMPer a TEMPERhum stál za prd, protože běžel v runtimu C# - špatná stabilita a náročnost programu. Časem jsem pořídil za asi 1000,-Kč čidlo Barostick se senzorem BMP085, který umí měřit teplotu a tlak. Dostal jsem k němu i zdroják a tak jsem si program upravil k obrazu svému a znovu zkompiloval v Delphi. Díky kompilovanému programu je stabilita parádní. Časem i toto čidlo odešlo, ale koupil jsem stejné. A to okolo konce roku 2020 začalo zlobit také. Problém byl stále stejný-zřejmě okolo USB konektoru, byť zaizolovanému vulkanizační páskou zateklo a na neprofesionálně vyrobeném tišťáku uhnili vodivé cesty. Čidlo se povedlo spasit (propájení cest), též jsem sehnal zdrojový kód do mikrokontroléru a rozpis součástek a návrh PCB. Nechal jsem v JLCPCB vyrobit nové tišťáky a objednal mikrokontrolér, že si vyrobím nové čidlo do zásoby. Mezitím je ale problém sehnat samotný senzor BMP085 nebo BMP180.

USB TEMPer USB TEMPer

Data jsem celou dobu odesílal do Weather Underground. Až do roku 2021. Někdy v roce 2019 nebo 2020 provozovatel Weather Underground změnil API a podmínky a data zaslaná na server už nešlo stahovat a zpracovávat zpět. Což jsem využíval na roční grafy.

Jako PC běží nějaké celkem slušné Pentium s Windows XP (stačí). Snímky z webkamery posílá program Tincam.

Někdy od roku 2017 jsem začal vyrábět meteostanici postavenou na Raspberry PI model 2B a bezpečnostní kameře Hikvision (DS-2CD2312I). Tak, jak bylo na baráku pořád co dělat, zprovoznění se pořád odkládalo. Už to vypadalo na spuštění, ale původně zamýšlené čidlo BME280 nějak kecalo na vlhkosti, tak jsem to odložil. Problémy s čidlem Barostick v prosinci 2020 mě donutily začít se Raspberry věnovat znovu. Navíc jsem k PC dal měřič spotřeby (Sonoff POW R2), který ukazuje odběr 65W, což měsíčně dělá cca 50kWh (=cca 250Kč). Nic moc... Mezitím jsem ale zapomněl všechna hesla do už nainstalovaného systému, takže nová instalace, naštěstí jen instalace Raspbianu, program v Pythonu zůstal zálohovaný na disku v PC. A tak jsem se tomu věnoval na jaře 2021, až to vypadá, že je hotovo.

Celý systém se skládá z krabičky s Raspberry PI model 2B. Napájen je pomocí POE802.3af (tedy po síťovém kabelu). Ke krabičce je připojen radiační štít vytištěný na 3D tiskárně, ve kterém jsou čidla BME280 (teplota, *tlak, *vlhkost) a SHT3x (*teplota, vlhkost) (hvězdičky značí, která hodnota se z toho čidla používá). Raspberry si po síti bere obraz z bezpečnostní IP kamery DAHUA IPC-HDW2431TM-AS s objektivem 2.8mm. Jedná se o starlight kameru - vysoce citlivou na světlo, v noci jdou vidět hvězdy. Nasazení této kamery přineslo obrovský skok v kvalitě obrazu: jednak je obraz perfektně ostrý, jednak v noci tam, kde USB kamera ukazovala tmu, Dahua ukazuje spoustu detailů. A spotřeba? Podle POE switche si Raspberry bere 2,5W a Dahua 2W (má vypnutý přísvit).

Raspberry PI 2B meteostanice DAHUA IPC-HDW2431TM-AS